WordPress weboldal készítése – részletes útmutató

WordPress weboldal készítés

Mi is az a WordPress?

A WordPress segítségével könnyen készíthetsz, szerkeszthetsz és oszthatsz meg különféle tartalmakat a weboldaladon. A WordPress egy ingyenes és nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszer, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy könnyedén létrehozzanak, szerkesszenek és osszanak meg tartalmakat a weboldalukon.

Intuitív felhasználói felülettel és számos testreszabási lehetőséggel rendelkezik, amelyek segítségével könnyen testreszabható és professzionális kinézetű weboldalakat hozhatsz létre.

Az adminisztrációs felület segítségével könnyedén kezelheted a tartalmakat, és frissítheted a weboldaladat. A bejegyzések és oldalak szerkesztése egyszerű, az alapvető formázási lehetőségeken kívül lehetőséged van képek, videók és más médiafájlok beillesztésére is. Emellett könnyedén hozzáadhatsz menüket, oldalsávokat és más elemeket a weboldaladhoz.

Saját honlap készítés

Az új weboldaladat úgy építheted mint egy építőjátékot. A tartalmat néhány kattintással létrehozhatod és bármikor megváltoztathatod. A szöveges tartalmak mellé képeket, videót is feltölthetsz. Különböző média elemeket választhatsz ki és egyszerűen beillesztheted őket a weboldaladra. A világ weboldalainak több, mint 40%-a WordPress alapokon fut. 

Céges weboldal készítés

A WordPress nagyon rugalmas és skálázható, ezért alkalmas kis és nagyvállalatok, bloggerek, online boltok és személyes weboldalak számára egyaránt.

A WordPress aktív fejlesztői közösséggel rendelkezik, így folyamatosan újítások és frissítések érhetőek el, ezáltal biztosítva a biztonságos és modern weboldal működtetést. 

Webáruház készítés

A WooCommerce, egy ingyenes bővítmény telepítésével gyorsan alakíthatod webáruházzá a WordPress honlapodat. A WooCommerce mára egy külön univerzummá nőtte ki magát a WordPress világán belül. A bővítmény telepítése után számtalan funkciót és lehetőséget kínál a termékek kezelésére, a fizetési és szállítási módok beállítására, a rendelések nyomon követésére és még sok másra.

A WooCommerce rendkívül rugalmas és testreszabható, így lehetővé teszi számodra, hogy a saját igényeidnek és vállalkozásodnak megfelelően alakítsd ki az online boltodat. Továbbá, a WooCommerce rendelkezik különféle tematikus sablonokkal, amelyek tovább egyszerűsítik a webáruházad kialakítását.

Rengeteg fejlesztő és tervező dolgozik a WooCommerce ökoszisztémájában, így könnyen találhatsz segítséget vagy egyedi megoldásokat az igényeid szerint. Összességében elmondható, hogy a WooCommerce egy nagyszerű választás, ha egy megbízható és kiterjedt webáruház megoldást keresel a WordPress honlapodhoz. 

Weboldal készítés árak

Egy átlagos céges honlap elkészítésének ára 150 ezer és 300 ezer forint közé esik. Egy webáruház elkészítésére 400 ezer forint alatt jó minőségben szinte lehetetlen ajánlatot kapni. Ez az ár csak tájékoztató jellegű, és függ a projekt összetettségétől, az igények szintjétől és a fejlesztő vállalkozás áraitól.

Egy általános céges honlap elkészítése általában kevesebb költséggel jár az online boltokhoz képest. A webáruházak fejlesztése sokkal összetettebb és időigényesebb folyamat, ezért általában drágábbak.

Az árak terén mindig érdemes több ajánlatot kérni és összehasonlítani őket, hogy megtalálhassuk a legjobb minőséget és árat. 

Lépésről lépésre – részletes útmutató

Válassz saját domain nevet

Amikor domain-regisztráció során még szabad domainnevet próbálunk találni weboldalunkhoz vagy blogunkhoz, számtalan követelményt támaszunk a névvel kapcsolatban: legyen könnyen megjegyezhető, pontosan írja le a tevékenységünket, vagy segítsen jobb helyezéshez a Google találati listáján.

Ezenkívül fontos, hogy a domainnév rövid legyen, ne tartalmazzon számokat vagy speciális karaktereket, és könnyen kiolvasható legyen, hogy ne okozzon félreértéseket vagy zavarokat a látogatók számára.

Emellett érdemes figyelembe venni a már meglévő márkaneveket, hogy ne ütközzünk szerzői jogi problémákba, valamint célszerű olyan domainnevet választani, amelyhez megszerezhető a megfelelő kiterjesztés (például .com, .hu, .org stb.).

A domainnév kiválasztása nagymértékben hozzájárulhat weboldalunk vagy blogunk sikeres működéséhez és népszerűségéhez, ezért érdemes alaposan átgondolni és kutatni a megfelelő lehetőségeket. 

Tárhely kiválasztása

A WordPress tárhely kiválasztásának folyamata hasonló a megfelelő (üzleti) partner kiválasztásához. Egy rossz döntés hatással lehet az egész weboldalunk működésére, ráadásul egy esetleges későbbi változás vagy váltás is nehézzé válhat. Ráadásul manapság már számos tárhely szolgáltató áll rendelkezésre, ezért a választást sem egyszerű.

Ahhoz, hogy megfelelő WordPress tárhelyet válasszunk, fontos átgondolnunk a következő lépéseket:

Igényeink áttekintése – Milyen típusú weboldalt hozunk létre? Milyen tartalmat fogunk megosztani? Mennyi látogatóra számítunk? Milyen funkciókra van szükségünk (pl. e-kereskedelem, blog funkciók stb.)?
Teljesítmény és sebesség – A weboldalunk sebessége és teljesítménye kulcsfontosságú a felhasználói élmény és a keresőmotorok szempontjából. Érdemes olyan tárhelyet választani, amely biztosítja a megfelelő sebességet és teljesítményt.
Megbízhatóság és rendelkezésre állás – A tárhely szolgáltató megbízhatósága rendkívül fontos. A weboldalunk hozzáférhetőségének biztosítása érdekében olyan tárhely szolgáltatóra van szükségünk, amely jó szolgáltatást nyújt, és garantálja a folyamatos rendelkezésre állást.
Biztonság – A tárhely szolgáltató biztonsági intézkedései döntő jelentőségűek, mivel a weboldalunkra támaszkodunk az adatok védelme és a biztonságos tranzakciók szempontjából is.
Támogatás és ügyfélszolgálat – A tárhely szolgáltatónak jó támogatást kell nyújtania, hogy gyors megoldást találjunk a problémákra vagy kérdésekre. Fontos, hogy a szolgáltató könnyen elérhető legyen, és szakértői támogatást nyújtson.
Ár és csomagok – Fel kell mérnünk az igényeinket és az elérhető költségvetést, hogy melyik tárhely csomag lenne a legjobb választás számunkra.

WordPress telepítése

Szerencsére nagyon sok tárhelyszolgáltatónál lehetőséged van egyetlen kattintásos wordpress telepítésre. Jellemzően a tárhelyed online kezelőfelületén fogod megtalálni a cPanel-ban. 

Miután megtaláltad a telepítőt, válaszd ki a WordPress-t, és indítsd el a telepítési folyamatot. Ekkor általában meg kell adnod néhány alapvető információt, például a domain nevedet, a telepítés helyét és az adminisztrációs fiók adatait.

Fontos, hogy figyelmesen olvasd el az utasításokat, mert minden tárhelyszolgáltató kicsit eltérő módon működik. A rendszer általában létrehozza az adatbázist és a szükséges fájlokat, majd automatikusan telepíti a WordPress-t a kiválasztott helyre.

Miután befejeződött a telepítés, el fogsz jutni az adminisztrációs felületre, ahol testre szabhatod a weboldaladat, hozzáadhatsz tartalmat és kezelheted az összes beállítást. Ha még soha nem használtál WordPress-t, javasolt alaposan tanulmányozni a rendszert, hogy megtudd, hogyan lehet kihasználni annak összes funkcióját és lehetőségét. 

Mindig fontos frissíteni a WordPress verzióját, valamint az összes bővítményt és sablont, hogy biztonságos legyen az oldalad. 

WordPress sablonok

Olyan wordpress sablont, témát érdemes választani, amelyikkel bármilyen oldalt el tudsz készíteni. Ezeket nevezzük többfunkciós sablonoknak. Ebben az esetben később is minden gond nélkül hozzá adhatsz plusz funkciókat az oldaladhoz.

Néhány népszerű és sokoldalú WordPress sablon:

Avada – Ez a többfunkciós sablon számos készülékbarát és modern kialakítást kínál, valamint könnyen testreszabható. Támogatja az integrált oldalépítőket és rengeteg hasznos funkciót kínál.
Divi – Ez a sablon szintén rendelkezik egy beépített oldalépítővel, amely révén különböző oldalakat hozhatsz létre. Divi Levelezőrendszerrel is rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy egyszerűen testreszabj és változtass meg bármilyen elemet a weboldalon.
X – Ez a sokoldalú sablon nagy hangsúlyt fektet az egyszerű testreszabhatóságra és funkciók sokaságára. Tartalmaz egy beépített oldalépítőt, elemeket, stílusokat és előre elkészített sablonokat, amelyekkel könnyen kialakíthatod az oldalad.
The7 – Ez a nagyon testreszabható sablon számos egyedi beállítással rendelkezik. Tartalmazza a WPBakery Page Builder és a Slider Revolution bővítményeket is, amelyekkel könnyedén építhetsz dinamikus és látványos weboldalakat.
Jevelin – Ez a többfunkciós sablon ideális választás, ha sokféle témájú oldalt szeretnél létrehozni. Könnyen testreszabható és számos hasznos funkciót kínál a weboldalad számára.
Ezek csak néhány példa azokra a sokoldalú WordPress sablonokra, amelyek segíthetnek bármilyen típusú weboldal létrehozásában. Fontos azonban megjegyezni, hogy a sablon kiválasztása előtt gondosan át kell gondolni az oldal céljait és igényeit.  

Lehet, hogy először csak egy blogot szeretnél indítani, de későbbiekben majd értékesíteni is akarsz az oldalon. Blog indításakor választhatsz ingyenes wordpress sablont is.

WordPress bővítmények

A WordPress-nek számos olyan bővítménye van, amelyekkel testreszabhatod a weboldalad kinézetét és funkcionalitását. A bővítményekkel különböző funkciókat adhatsz hozzá a honlapodhoz, például galériát, kapcsolat űrlapot, vagy online vásárlási lehetőséget.

Ezenkívül a WordPress bővítmények lehetővé teszik a weboldalad optimalizálását a keresőmotorokhoz (SEO), biztonsági intézkedések bevezetését, mobilbarát kialakítást, a tartalom megjelenítését szociális média platformokon, elemzések végrehajtását, valamint még sok más egyéb funkciót.

Ahogy egyre több bővítményt telepítesz a WordPress weboldaladra, fontos figyelembe venni a sebesség és teljesítmény hatását. Túl sok bővítmény telepítése lelassíthatja a weboldalt, ezért érdemes csak a szükséges bővítményeket választani, és rendszeresen ellenőrizni a weboldal teljesítményét.

A bővítmények kiválasztása azonban függ az egyedi igényeidtől és a weboldalad céljaitól. A WordPress bővítményeket általában a WordPress hivatalos weboldaláról töltheted le, de találhatsz további bővítményeket más külső forrásokon is.

Egyedi bővítmény fejlesztése

Az egyedileg fejlesztett plugin segítségével a weboldal bizonyos részének működése anélkül változtatható, hogy a WordPress alap rendszerét módosítani kellene. Ez kiemelten fontos, mivel a WordPress gyakran kap biztonsági frissítéseket, amelyek az alap kódot felül írják.

WordPress biztonsági tanácsok

Annak ellenére, hogy a WordPresst rengetegen használják, a rendszer mégsem tökéletes. Időről időre felfedeznek biztonsági réseket, amiket előszeretettel használnak ki a hackerek, rosszindulatú támadók.  Ezért fontos szerepet játszik a frissítések rendszere a WordPressben.

A WordPress fejlesztői folyamatosan dolgoznak a rendszer biztonságának javításán, és rendszeresen kiadnak új verziókat, amikben a kihasználható hibákat kijavítják. Összességében, noha a WordPress egy népszerű és jól használható rendszer, nem lehet teljes mértékben tökéletes és biztonságos.

Nagyon fontos, hogy a WordPress felhasználók rendszeresen frissítsék a telepített WordPress verziót és a használt bővítményeket is.

WordPress karbantartás

A WordPress oldal a rendszeres karbantartás hiánya miatt könnyen lelassul vagy elérhetetlenné válik. A szükséges karbantartási munkákat könnyen el lehet végezni külsős segítség nélkül is.  Azonban mielőtt elkezdenénk a karbantartást, fontos megérteni, hogy miért lassulhat vagy válik elérhetetlenné egy WordPress oldal. Ez segít meghatározni, milyen karbantartási tevékenységekre lehet szükség.

A lassulás vagy az elérhetetlenség gyakran a következő okok miatt fordulhat elő:

Elavult WordPress verzió vagy bővítmények – Ha a WordPress vagy a bővítmények nem frissülnek rendszeresen, azok rosszul működhetnek és lassíthatják az oldalt. A karbantartáshoz ellenőrizni kell, hogy van-e frissítési lehetőség a WordPress és a bővítmények számára.
Túlzottan nagy adatbázis – Az oldalon tárolt tartalom, kommentek és bejegyzések növekedése az adatbázis méretét is növeli. Az egyre növekvő adatbázisok további erőforrásokat igényelhetnek, és lassíthatják az oldalt. A karbantartás részeként tisztítsuk ki az adatbázist és távolítsunk el felesleges adatokat.
Rosszul optimalizált képek – Nagy méretű vagy nem megfelelően optimalizált képek lassíthatják az oldalt. A képeket mindig optimalizálni kell a megjelenítéshez, és a már feltöltött képeket is átméretezhetjük, hogy javítsuk a weboldal sebességét.
Túlzottan sok működő bővítmény – A sok aktív bővítmény nagyobb erőforrásokat igényel, és lassíthatja az oldalt. Ellenőrizze, hogy melyik bővítmények szükségesek, és távolítsa el azokat, amelyeket nem használja.

WordPress kereső optimalizálás

A keresőoptimalizálás (angolul: search engine optimization, vagy SEO) egy olyan folyamat, melynek során weboldalunkat optimalizáljuk, fejlesztjük azzal a céllal, hogy többször jelenjünk meg a keresési találtok közt, ezzel forgalmat szerezve a különböző internetes keresőkből. Ennek érdekében számos technikát alkalmazhatunk, beleértve a kulcsszavak kutatását és használatát a weboldalon, a meta címkék és leírások optimalizálását, a weboldal struktúrájának és belső linkeinek optimalizálását, valamint a minőségi és releváns tartalom létrehozását és megosztását.

A keresőoptimalizálás célja tehát, hogy a weboldalakat a keresési találatokban a lehető legmagasabb helyezésre hozza, ezáltal növeli a látogatóságot és a konverziókat. Ezért fontos megfelelően elvégezni a kulcsszavak kutatását és beépíteni azokat a weboldal tartalmába, valamint figyelni a weboldal sebességére és mobilbarát kialakítására is.

A SEO folyamatos figyelmet és optimalizációt igényel, mivel a keresőmotorok algoritmusai folyamatosan változnak és fejlődnek. Ezért lényeges követni a legújabb trendeket és irányelveket, valamint rendszeresen frissíteni és optimalizálni a weboldalt.

A SEO pozitív hatással lehet a vállalkozás online jelenlétére és eredményességére. Ha megfelelően elvégzik, több organikus forgalmat generálhatunk a keresőmotorokból, növelhetjük a weboldal láthatóságát és a célcsoportunkkal való kapcsolatot. 

Prémium WordPress oldalak tervezése és fejlesztése

A céges weboldalak újratervezése és korszerűsítése egy olyan folyamat, amelynek során a meglévő weboldal az alapoktól kezdve újra tervezésre kerül, figyelembe véve a felhasználói szokásokat és az aktuális digitális trendeket.

Az első lépés a jelenlegi weboldal alapos elemzése és értékelése, hogy feltérképezzük az esetleges hiányosságokat és a fejlesztendő területeket. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy megértsük a jelenlegi felhasználói igényeket és folyamatokat, valamint az esetleges problémákat, amelyeket meg kell oldani.

Ezt követően egy új webdesign koncepciót dolgozunk ki, amely a legújabb design trendeket követi, és megfelel a célcsoport elvárásainak. Fontos, hogy a weboldal könnyen kezelhető és áttekinthető legyen, valamint a tartalom könnyen elérhető legyen minden látogató számára.

A weboldal felépítése során figyelembe vesszük a reszponzív design elvát, ami lehetővé teszi, hogy a weboldal mindenféle eszközön és kijelzőn megfelelően jelenjen meg, legyen szó desktop vagy mobil eszközről.

A tartalmi rész létrehozása során fontos a világos és pontos információ közvetítése a látogatók felé. Az új weboldalnak könnyen navigálhatónak kell lennie, így a felhasználók könnyen és gyorsan megtalálhatják a számukra szükséges információkat.

Az újratervezés során a weboldal sebességére is különös figyelmet fordítunk. A lassú betöltési idők és az oldalak közti hosszú válaszidők negatívan befolyásolhatják a felhasználói élményt és az oldal teljesítményét is. Ezért a fejlesztés során optimalizáljuk a kódot és a betöltött tartalmakat, képeket is.